Jpg na wektor czyli wektoryzacja

By | 2017-09-02T17:39:58+00:00 Kwiecień 29th, 2017|jpg na wektor|0 Comments

Czym jest ta tajemnicza wektoryzacja i dlaczego wszyscy chcą pliku wektorowego, pliku w krzywych? Wysyłasz do drukarni, agencji reklamowej lub innej swoje logo w jpg. lub mapie bitowej, a tu czeka Cię zaskoczenie, ponieważ firma informuje, że realizacja nie może się odbyć dopóki nie dostarczysz pliku wektorowego – zapisanego jako cdr., ai., svg,, pdf., dxf. czy jeszcze inaczej.

Czym jest zdjęcie w jpg. lub plik zapisany w innej mapie bitowej? To fachowo nazywa się raster – siatka kwadratowych obiektów nazywanych pikselami. Piksele to już znane określenie prawda?

No i  właśnie plik zapisany jako jpg., png., bmp., (lub inne rozszerzenie) to format zapisany jako szeregi i kolumny pikseli. Piksele te posiadają oczywiście różne barwy, nasycenie itd. Gdy patrzymy z daleka mamy wrażenie całości – obrazy, zdjęcia lub złożonego rysunku. Ale przy pewnym powiększeniu robi sie nam tzw. pikseloza, obraz jest nieczytelny i nie nadaje się do druku.

W grafice wektorowej zwykle utworzonej w programie CorelDraw lub Adobe Illustrator takiego problemu nie mamy. Grafika wektorowa jest w pełni skalowalna, możemy ją dowolnie powiększać, zmniejszać. możemy Twoje logo w grafice wektorowej powiększyć do 500 m szerokości  i wydrukować, i dalej grafika zachowa pełną jakość, na wydruku będzie przysłowiowa „żyleta”

Grafika wektorowa „wektor” to czysta matematyka, jakże lubiana w szkołach 😉 Jej podstawą są krzywe „ścieżki wektorowe”, które mają swoje punkty. Grafika wektorowa dlatego, że opiera się na współrzędnych, można ją tak jak wspomniałem wyżej dowolnie przeskalować, tutaj zawsze zachowany sto procent tego co chcemy czyli jakości!

Wektory to idealne narzędzie do projektowania logo i innych znaków reklamowych, nie róbmy logo w Photoshopie czy Gimpie – te programy kompletnie się do tego nie nadają.

Na koniec podsumujmy – firmy żądają od Ciebie pliku w wektorach ponieważ po wydruku plik zachowa swoją jakość, a po drugie chcąc grawerować, wycinać plik na ploterze itp., firma musi mieć plik w formacie wektorowym ponieważ tylko taki „czyta” maszyna.

Specjalizujemy się w tego typu rzeczach – zamienimy na wektor praktycznie każdy plik. Zrobimy to szybko, profesjonalnie i oczywiście tanio. Zapraszamy do kontaktu!